Solis | S6-EH3P15K-H
  • Solis
  • 024602150026 | 3-Phase | HV | 15kW | 4 MPPT 4 IN
Article number:Solis-S6-EH3P15K-H
Solis | S6-EH3P15K-H
Solis | S6-EH3P15K-H
Solis | S6-EH3P15K-H
Product information
Solis S6-EH3P15K-H
The S6-EH3P15K-H 3-phase inverter from Solis is the perfect solution for residential, small, C&I PV installations. This inverter has a maximum input power of 24kW, a nominal output power of 15KW and a maximum efficiency of 98.5%. It has 4 MPP trackers, which means that this design has an accurate MPPT algorithm. The Solis S6-EH3P15K-H contains a high-frequency switching technology, a wide voltage range and a low start-up voltage. This inverter has a 3-phase connection, which means that the power is distributed over three cables. The integrated arc detection proactively reduces the risk of fire and in case of weak grid conditions there is an automatic voltage stabilization technology. The Solis S6-EH3P15K-H is part of the S6 series and has a 5-year factory warranty.
Features of the Solis-S6-EH3P15K-H
  • Max. input power 24kW
  • Max. input current 20A
  • Max. output current 22.8A
  • Max. efficiency 98.6%
  • Incl. Energy meter and 3xCT
  • 3-Phase
  • 4 MPPT 4 IN
  • Integrated AFCI
  • RS485 (Optional: WIFI/LAN/4G with a Data Logging Stick).
  • Dimensions 235 x 563 x 546 mm